printlogo


گزارشی درباره پیامدهای آبگیری سد داریان
غار بل کشف نشده غرق می‌شود
مرجان حاجی‌رحیمی


طبق گمانه‌زنی‌هایی که صورت گرفته در مسیر چشمه بل در دل کوه غاری آبی وجود دارد که با آبگیری سد داریان غرق می‌شود. این در حالی است که تلاش انجمن غار و غارشناسان ایرانیان برای شناسایی و دستیابی به این غار آبی ادامه دارد.
جواد نظامدوست، رئیس انجمن غار و غارشناسان ایرانیان با بیان این مطلب گفت: «چشمه بل چشمه پرآبی است که بخشی از دهانه آن در جریان ساخت سد داریان تخریب شد. پس از آن دست‌اندرکاران ساخت سد از بالای کوه و در ارتفاع 100 متری سد گمانه‌هایی زدند تا به آب برسند تا شاید بتوانند آب چشمه را منتقل کنند. آنها در این حفاری‌ها به یک غار آبی دست یافتند که تاکنون کشف نشده بود.»
او در ادامه گفت: «ولی به دلیل حساسیت منطقه‌ای که چشمه بل در آن قرار گرفته به اعضای انجمن غار و غارشناسان ایرانیان اجازه داده نشد از این غار بازدید و آن را بررسی کنند اما ما در تلاش هستیم حداقل بتوانیم مختصات این غار را به دست آوریم.»
نظامدوست در ادامه با بیان اینکه در ایران بیش از دو هزار و 200 غار وجود دارد، گفت: «از این تعداد تنها حدود 200 غار نقشه‌برداری شده‌اند اما اگر بخواهیم براساس استانداردهای جهانی غارشناسی این آمار را ارائه دهیم فقط یک غار آن هم غار شاپور در استان فارس است که شناسایی شده است.»منظور رئیس انجمن غار و غارشناسان ایرانیان از غارهای شناسایی‌شده غارهایی هستند که نقشه‌برداری، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، تاریخ‌سنجی و سنجش میزان اکسیژن داخل آنها بررسی شده باشد.
اما چشمه‌ 60 میلیون ساله بل چشمه‌ای طبیعی است که سرچشمه آن در استان کرمانشاه، در کوه‌های شاهو قرار دارد اما بیشتر حوضه آبریز آن در استان کردستان واقع شده است.
کانی بل یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های کردستان و غرب ایران به شمار می‌آید به‌طوری که متوسط آبدهی این چشمه چهار هزار لیتر در ثانیه برآورد شده است. اما این چشمه پرآب که چهار شهر در استان کردستان را نیز سیراب می‌کند، با آبگیری سد داریان در دریاچه سد غرق خواهد شد و تولید طبیعی سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آشامیدنی درجه یک از دست خواهد رفت. همچنین چشمه بل به دلیل میزان بالای اکسیژن محلول در آب در زمره آب‌های معدنی ناب جهان قرار دارد. همچنین چشمه بل در واقع یک رودخانه زیرزمینی محسوب می‌شود که بستر آن سنگی است. از محل خروج آب از چشمه بل تا جایی که به رودخانه سیروان می‌پیوندد 15 متر فاصله است که به این دلیل به آن لقب کوتاه‌ترین رودخانه جهان نیز داده شده است.
از سوی دیگر در جریان ساخت سد داریان علاوه‌بر چشمه بل روستاهای هجیج بزرگ با 189 خانه، سلین با 195 خانه، رودبار با 105 خانه، زوم با 22 خانه و ورگه‌ور با چهار خانه به‌طور کامل غرق می‌شوند.


Page Generated in 0/0108 sec