printlogo


داوود غفارزادگان از ادبیات نوجوان و جایزه جلال گفت
ابوتراب خسروی نویسنده‌ای تمام‌قد
مهدی وزیربانی

این ستون مدتی است که میزبان بسیاری از نویسندگان و شاعران نام‌آشنای ادبیات ایران شده است. در این مدت ما سعی کرده‌ایم اخبار تازه‌ای از نسل‌های مختلف ادبیات و فرهنگ معاصرمان را منعکس کنیم. اما امروز با نویسنده‌ای حرف زده‌ایم که اصول کارش بر مبنای قلبش روایت شده و قلمش نوستالژی نسلی از مخاطبان ایران است که در اواخر دهه 60 و 70 خوانندگان پروپاقرص ادبیات نوجوان و مجلاتی نظیر سروش نوجوان بوده‌اند؛ نویسنده‌ای که از دیار غلامحسین ساعدی و صمد بهرنگی برخاسته است و در ادبیات کودک و نوجوان و ادبیات جدی معاصر ما جایگاهی درخور توجه دارد؛ قطعا کسانی که کتاب فال خون را خوانده‌اند با داوود غفارزادگان به خوبی آشنا هستند اما او را باید از نزدیک دید و پای حرف‌هایش نشست تا بیشتر با شخصیت بی‌رتوش او آشنا شد. امروز با داوود غفارزادگان گپ زده‌ایم و او با ما درباره کتابی که در دست چاپ دارد و کتاب‌های تجدیدچاپ‌شده‌اش و همچنین جایزه جلال حرف زد. از داوود غفارزادگان قول گرفتیم که یک روز خوب در دفتر روزنامه فرهیختگان میزبانش باشیم و گفت‌وگوی مفصل‌تری با او داشته باشیم.


  توجه به روحیات این گروه سنی در کتاب جدید
بیشترین دغدغه من توجه به روحیات نوجوانان و جوانان بوده و در واقع یک جور آشتی آنها با این حوزه بوده است. با توجه به اینکه من معلم هم بوده‌ام به این مساله که نحوه ارائه متن بزرگان ما به شکلی است که زیاد برای بچه‌ها جذاب نیست، اشراف داشته‌ام. در این سال‌ها این مساله دغدغه من بوده است؛ مثل کارهایی که در حوزه کلاسیک در انتشارات افق منتشر کرده‌ام: عطار، شمس و ابوسعید ابوالخیر که بد هم نبود. من بیشتر به شکل کلاژ کار می‌کنم؛ یعنی چیزی از خودم به متن اضافه نمی‌کنم اما ممکن است بعضی یک متن را تکه‌پاره کنند و به متن وصل کنند آن هم از چشم یک داستان‌نویس. در این انتخاب‌ها باید ویژگی مخاطب در نظر گرفته شود؛ چه به لحاظ متن نوشتاری، چه به لحاظ محتوا و آن چیزی که بچه‌ها می‌خواهند و چه به جهت فکری که درون کار وجود دارد. من سعی می‌کنم چنین کاری را انجام بدهم و معتقدم اگر ما پیشینه خودمان را نشناسیم نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم، در واقع زبان فارسی بدون سعدی یعنی هیچ.


  کتاب‌های تجدید چاپ شده
کتاب «فال خون» از من به چاپ چهاردهم رسیده و توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار شده است. کتاب‌های قدیمی من هم «پرواز درناها» دوباره تجدید چاپ شده است و هم‌اکنون روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار دارد.


  جایزه جلال آل‌احمد
من این دوره از جایزه جلال را به فال نیک می‌گیرم اما باید با تاسفی عمیق بگویم ادبیات ما؛ چه در جوایز مستقل، چه در جوایز دولتی به‌شدت سیاست زده است؛ یعنی ما نمی‌توانیم بگوییم ارشاد سیاست زده است یا فلان بنیاد سیاست‌زده نیست. متاسفانه این مساله حتی در سطح دنیا هم وجود دارد. مثل جایزه نوبل این اتفاق زیاد قشنگی نیست و در واقع تلاش بیهوده سیاست‌کاران است و جنگی است که از اول وجود داشته و نمی‌توان به سادگی در موردش قضاوت کرد. الان یک اتفاق خوب در مورد جایزه جلال افتاده؛ یعنی کتاب‌های خوبی بالا آمد.  
نویسندگانی مثل ابوتراب خسروی، محمدرضا صفدری و محمدرضا کاتب از نویسندگان تمام‌قد ما هستند و به هرحال هر کدام از اینها جایزه می‌گرفتند خوب بود. حالا هم که ابوتراب خسروی این جایزه را دریافت کرده است، در واقع برای جایزه جلال بسیار خوب شد و این اتفاق بسیار قابل اهمیت است.


Page Generated in 0/0113 sec